WordPress – najlepsza platforma pod bloga

logo wordpress na wodzie

Wielokrotnie w Internecie zetknąłem się z pytaniem typu: gdzie założyć bloga? W sieci odnaleźć można wiele wpisów na ten temat, ale postanowiłem rzucić swoje spojrzenie. U mnie sprawa była prosta – WordPress. Wynikało to z kilku faktów, które poniżej postaram się Wam przybliżyć.

Zalety WordPressa

Niezależnie od rodzaju treści, którymi macie zamiar dzielić się na swoim blogu – WordPress nada się idealnie. To mocno elastyczna platforma, która od około 15 lat pomaga w zarządzaniu dużą częścią witryn internetowych. Dodatkowo jest stosunkowo łatwa w obsłudze. Pamiętam swoje pierwsze kroki w tym systemie zarządzania treściom (CMS). Tworzyłem wówczas pierwszą stronę internetową korzystając z gotowego szablonu i już po kilkukrotnym przeklikaniu menu byłem pod wrażeniem jakie to proste. Naturalnie nie byłem jeszcze wymiataczem i pewnie nadal nie jestem, ale swobodnie mogłem poruszać się w bazowych opcjach. Co więcej, kiedy czegoś nie wiecie, na pewno wiele osób miało już ten sam problem i najprawdopodobniej bardzo szybko znajdziecie rozwiązanie. To właśnie główna zaleta – ogromne community WordPressa.

Padło już kilka korzyści, a to nie wszystko. Myślę, że jednym z głównych powodów sukcesu tej platformy jest możliwość korzystania z niej zupełnie za darmo. Co więcej, znaleźć można mnóstwo bezpłatnych rozszerzeń funkcjonalności. Naturalnie istnieją też płatne – jednorazowo lub w okresowym abonamencie. Zapewniam jednak, że spokojnie można jej używać bez dołożenia złotówki.

Ja zalecałbym jednak kupno profesjonalnego szablonu blogowego, domeny i hostingu zamiast korzystania z bezpłatnej formy bloga. Dzięki takiemu rozwiązaniu macie pełną dowolność w jego konfiguracji, dużo łatwiej jest go wypromować oraz od początku budujecie własną markę. Ja dokładnie tak zrobiłem. Miałem niewielką przygodę z pisaniem własnego szablonu bloga jednak żeby doprowadzić go do etapu, w którym byłbym z niego zadowolony brakowało jeszcze sporo. A celem było pisanie bloga, a nie polegnięcie na tworzeniu szablonu. Poza tym jest masa niedrogich i świetnie dopracowanych. Jednorazowy koszt szablonu waha się od kilkunastu do kilkuset dolarów. Myślę, że za kilkadziesiąt złotych można bez problemu nabyć zaawansowany pod względem funkcjonalności szablon. Koszt domeny i hostingu za rok użytkowania to temat na osobny wpis. Dodam jedynie, że znajdziecie coś dobrze działającego w kwocie niższej niż 100 złotych za pierwszy rok.

Wróćmy jednak do tematu plusów WordPressa. Wiele stron internetowych niebędących blogami także zostało na nim stworzone. Świetnie nadaje się do wizytówek firmowych, czy nawet małych sklepów internetowych. Kto wie jak rozwiną się Wasze strony internetowe. Być może w przyszłości będziecie potrzebowali stworzyć moduł sprzedażowy, a wtedy wtyczka WooCommerce pozwoli Wam w łatwy sposób zarządzać z jednego miejsca sklepem i blogiem. Platforma ta daje więc szerokie możliwości rozbudowy bloga.

Wady WordPressa

W zasadzie jedyną wada WordPressa jaka przychodzi mi na myśl jest niskie bezpieczeństwo. Myślę jednak, że jest to pokłosie jego ogromnej popularności. Wydaje się, że nie jest to najlepiej strzeżona platforma jaką można spotkać. Sam jednak nigdy nie miałem problemów z nieprzyjemnymi atakami, a dodatkowe wtyczki pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie bloga. Napotkałem również opinie o słabej wydajności tego systemu. Pytanie, czy to problem samej platformy? Według mnie bardziej: słabego kodu i niewłaściwej optymalizacji. Oczywiście w każdej plotce jest trochę prawdy. Jak wspomniałem, WordPress powstał bardzo dawno i twórcy muszą pamiętać o zapewnianiu kompatybilności wstecznej. Mimo to, w sieci znajdziemy przecież wiele ogromnych serwisów opartych o WordPressa, które działają bardzo sprawnie.

Niektórzy narzekają jeszcze na zbyt łatwy próg wejścia, co przekłada się na wiele dodatkowych funkcjonalności o wątpliwej jakości. Ja akurat nie uważam tego za problem. Jeśli coś jest słabe to z tego nie korzystam, a sam aspekt prostoty tego CMS jest dla mnie bardziej plusem, niż minusem.

Alternatywne platformy blogowe

Założeniem tego wpisu było przede wszystkim pokazanie, dlaczego warto korzystać z WordPressa. Chciałbym jednak dodać, że istnieje dużo konkurencyjnych rozwiązań zarówno darmowych jak i płatnych. Ja osobiście korzystałem z platform: BloggerWeeblyTumblrJoomla i kilku innych które już nie istnieją (wada bezpłatnego blogowania). Spotkałem się również z podejściem tworzenia autorskiego CMS na potrzeby prowadzenia bloga. Wymaga to jednak umiejętności programowania, a w razie wystąpienia problemu lub potrzeby nowych funkcjonalności, przymusu poświęcenia większej ilości czasu. Rozwiązanie skierowane raczej w stronę programistów mających dużo czasu.

Podsumowanie

Reasumując, WordPress to najlepsza platforma pod bloga. Cechuje go wysoka elastyczność, intuicyjność i łatwa integracja. Co więcej posiada spore community, umożliwia blogowanie za darmo oraz pozwala na łatwe rozbudowanie witryny o nowe funkcjonalności. Jedynym minusem jaki na ten moment znalazłem jest niskie bezpieczeństwo, które można w prosty sposób poprawić. Tym bardziej, że konkurencyjne platformy też nie są twierdzami nie do zdobycia.

Warto pamiętać, że to nie platforma jest najważniejsza, a sama treść i sposób w jaki zostanie zaprezentowana. Ostatecznie użytkowników Internetu nie interesuje za pomocą jakiego systemu zarządzana jest strona tylko czy spełnia ich oczekiwania. Ponadto w razie braku zadowolenia zawsze można dokonać zmiany, ale ja zalecam od początku przygodę z WordPressem.

Programista PHP i właściciel marki Koddlo. Pasjonat czystego kodu i dobrych praktyk programowania obiektowego. Prywatnie fan dobrego humoru i podcastów.