Programowanie w PHP to wstyd

kod php w edytorze

W środowisku programistycznym niejednokrotnie spotkać można opinie typu: PHP ssie albo PHP nie jest językiem programowania. Pewnie tego rodzaju wypowiedzi znaleźć można o każdej technologii, ale o PHP stały się już klasykiem w branży. Tak jak w każdej szkolnej klasie – zawsze jest ktoś z kogo wszyscy się naśmiewają. Pytanie tylko, czy słusznie?

Błędy młodości

Zastanawiam się, czy PHP zawsze był nielubiany? Myślę, że w momencie jego powstania wiele osób dostrzegło w nim duży potencjał. Był jednak mniej restrykcyjny, niż inne języki programowania, przez co dostał łatkę niechlujnego i niekonsekwentnego. Typowanie dynamiczne czy brak konsekwencji w nazewnictwie funkcji to tylko niektóre z nielubianych jego elementów. Jednakże to już ponad 20 lat jego istnienia, a przez ten czas język PHP niesamowicie ewoluował. Twórcy języka potrafili dostrzec to co najlepsze w innych technologiach i skutecznie wprowadzić to we własnej implementacji. Dzięki temu powstała całkowicie nowa wersja PHP 7+. Sam język został udoskonalony, ale do tworzenia zaawansowanych aplikacji powstało jeszcze kilka innych narzędzi, bibliotek i frameworków. Świetną robotę wykonują twórcy Symfony, Zend i Laravel. Dodatkowo warto wspomnieć o narzędziu do zarządzania zależnościami jakim jest Composer. Pozwala on panować nad pakietami z poziomu wiersza poleceń i pliku composer.json. Dla tworzenia lepszej jakości kodu powstały także standardy PSR. To tylko kilka z praktycznych udoskonaleń świata PHP, ale myślę, że wystarczy żeby pokazać istotę zachodzących zmian.

Moda na języki programowania

Zjawisko mody spotykane jest praktycznie w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej w programowaniu, gdzie coraz to nowsze technologie pojawiają się na górce zainteresowań wśród programistów. Nikt nie lubi przecież siedzieć w jednym projekcie i klepać ciągle to samo, dlatego szukamy alternatyw. Niestety przez takie podejście wiele projektów trafia do kosza jeszcze zanim ujrzą światło dzienne. Moim zdaniem czasem lepiej wykorzystać wielokrotnie sprawdzone rozwiązania zamiast pakować do aplikacji wszystko co najnowsze. Nie twierdzę, że nowe frameworki, czy języki programowania nie nadają się do niczego. Naturalnie wszystko zależy od rodzaju projektu, a wybór technologii powinien sprowadzać się do wyboru tej, która najlepiej spełnia jego założenia. Dlaczego o tym wspominam? Otóż PHP mimo tego, że nie należy do najbardziej lubianych języków, od wielu lat zasila masę stron i aplikacji internetowych. Już słyszę krzyki: Taaa, większość z nich to proste stronki klepane przez gimnazjalistów. Racja, pewnie duża część tak, ale również wiele sklepów internetowych i złożonych aplikacji. Wystarczy sprawdzić ranking Alexa najpopularniejszych serwisów, gdzie chociażby Facebook, Baidu czy Wikipedia zajmują wysokie pozycje.

PHP umiera…

O to akurat nie ma się co martwić. Oczywiście zmieniają się potrzeby i ciężko przewidzieć w którym kierunku podąża wytwarzanie oprogramowania. Na pewno więcej przetwarzania niesamowitej ilości danych i sztuczna inteligencja. Tutaj akurat racja, że PHP na ten moment przegrywa z konkurencją, ale też nie taka jest jego idea. Zna on bowiem swoje miejsce w szeregu i dla wielu projektów okaże się najlepszym rozwiązaniem. Nie łudźmy się również, że PHP to tylko i wyłącznie utrzymanie, a z czasem wszystko zostanie przepisane. Nieustannie powstają nowe i ciekawe projekty do których potrzeba specjalistów.

Podsumowanie

PHP nie jest doskonałym rozwiązaniem. Zresztą jak wszystkie języki programowania ma swoje plusy i minusy. Jedno jest pewne – zmienia się na lepsze. Wielu adeptów innych technologii nie chce tego dostrzec żyjąc we własnych przekonaniach ustanowionych dekadę temu. Inni zaś nigdy nie mieli styczności z tym językiem, ale usłyszeli od kolegów i podają dalej. Trzeba mieć do tego dystans. Sam potrafię śmiać się z żartów o PHP, mimo że na ten moment jest to moja ulubiona technologia.

Język PHP pozwala na tworzenie prostych witryn internetowych, ale i skomplikowanych aplikacji. Nie ma powodu, żeby wstydzić się jego używania. W każdej technologii możemy tworzyć słaby i dobry kod. To tylko od nas zależy. Na koniec i tak liczy się gotowy produkt.

Mam nadzieję, że chociaż trochę pokazałem Wam, że PHP stał się dojrzałym językiem programowania. Jeśli temat Was zainteresował, zachęcam również do sprawdzenia dwóch podcastów:

Programista PHP i właściciel marki Koddlo. Pasjonat czystego kodu i dobrych praktyk programowania obiektowego. Prywatnie fan dobrego humoru i podcastów.